Endodoncia

 Domov / Endodoncia

Najkvalitnejšie materiály a technológie nám umožňujú vykonávať endodontické ošetrenia na špičkovej úrovni.


Endodoncia predstavuje ošetrenie koreňových kanálikov. Toto ošetrenie zahŕňa odstránenie infikovanej zubnej drene, čistenie a opracovanie koreňového kanálika a jeho následné vyplnenie. Zápal drene (pulpitída) vzniká najčastejšie pôsobením a prienikom baktérií z kazu do dreňovej dutiny.


Endodontické ošetrenie zabraňuje šíreniu infekcií a baktérií zo zapáleného zuba do tela a následne ďalším možným zdravotným komplikáciám. Endodontické ošetrenie je často nevyhnutné v týchto prípadoch:

  • ošetrenia hlbokého zubného kazu
  • prítomnosti silnej bolestivosti postihnutého zuba
  • nález zápalového ložiska na zubnom koreni
  • prípravy zuba na protetické ošetrenie

Anatómia každého zuba je individuálna, a počet koreňov v zube môže byť rôzny. Rozpätie sa pohybuje od jedného koreňového kanálika až po štyri, v niektorých prípadoch aj viac. S použitím lokálnej anestézie vykonávame aj takéto náročné stomatologické ošetrenie bezbolestne.


Pri endodontickom ošetrení sa odstraňuje zapálený nerv postihnutého koreňa a pulpálnej dutiny zuba, pričom sa opracujú steny kanálika. Použitím špeciálnych moderných endodontických prístrojov a najkvalitnejších materiálov vieme precízne ošetriť koreňový systém. Do zuba sa následne zavedie liečivá vložka na preliečenie zuba. Spomýnaná liečivá vložka sa necháva v zube pôsobiť približne 10 dní.


Po uplynutí 10 dní sa liečivá vložka odstráni a opracovaný koreňový kanálik je následne vydezinfikovaný vysoko účinnou technológiou LAD FOTOSAN, (svetlom aktivovaná dezinfekcia) ktorá spočíva v odstránení 99.9% baktérií, vírusov a plesní. Takto pripravený koreňový kanálik je pripravený na hermetický uzáver koreňovou výplňou. Tá vytvára tesný uzáver a bráni prieniku baktérií do koreňového systému zuba. Výsledkom je spoľahlivý, hermetický a trvanlivý uzáver zubného koreňa.

Endodonticky ošetrený zub je oslabený, náchylný na praskliny a zlomenie, preto ho treba často ošetriť čapovou nadstavbou, alebo dostavbou zuba a následne korunkou. Pokiaľ postihnutý zub nie je ošetrený včas, dren odumrie a infekcia sa rozšíri koreňovým kanálikom do kosti v oblasti hrotu zuba.